Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Zgorzelcu z siedzibą w Radomierzycach

Na terenie gminy Zgorzelec funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury , w skład którego wchodzą biblioteki i filie biblioteczne, świetlice wiejskie oraz siłownie. Łącznie w strukturze GOK jest 39 obiektów znajdujących się 19 miejscowościach.

Gminny Ośrodek Kultury jest gminną instytucją kultury, mający swoją siedzibę w Radomierzycach nr 40. Celem  instytucji wytyczonym w statucie GOK jest m.in.„…zaspokojenie zbiorowych potrzeb w zakresie kultury, sportu masowego, bibliotek i świetlic wiejskich”.

         Misją ośrodka jest wykonywanie zadań z zakresu upowszechniania kultury, sztuki, bibliotekarstwa, sportu i rekreacji.  Wielokierunkowa działalność GOK ma na celu dotarcie do jak największej grupy odbiorców, w szczególności mieszkańców Gminy Zgorzelec oraz zaangażowanie ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Wysiłek jest skupiony na podnoszeniu jakości artystycznej i organizacyjnej imprez kulturalnych. 

Poziom kulturalny społeczeństwa podnoszą popołudniowe zajęcia prowadzone w świetlicach wiejskich. Działalność tam prowadzona ma na celu, rozbudzanie i zaspakajanie potrzeb manualnych i rozwojowych w środowisku wiejskim. Świetlice nasze wyposażone są w różnego rodzaju sprzęt niezbędny do atrakcyjnego spędzania czasu wolnego popołudniu, posiadamy tam m.in. gry stolikowe, szachy, warcaby, karty do gry.  Stałymi formami naszej działalności są prowadzone różnego rodzaju zajęcia, m.in. aerobic, kurs Hatha Joga, zajęcia plastyczne, taneczne, teatralne, gry, zabawy, zajęcia z rękodzieła dla dorosłych.

W zakresie sportu organizowane są imprezy sportowe dla dorosłych, jak również wychowywanie młodzieży i dzieci poprzez kulturę fizyczną, organizując wiele działań sportowych, m.in. turnieje tenisa stołowego, bilarda, piłkarzyków stołowych, rozgrywki szachowe, warcabowe, konkursy strzeleckie, łucznicze, wiosenne rajdy rowerowe, itp.

Sport w gminie to również funkcjonowanie siłowni. W ciągu roku siłownie są udoskonalane, doposażone w sprzęt siłowy. Podczas zajęć na siłowni osoby korzystające ze sprzętu mają  możliwość nie tylko wypracować swoje mięśnie, ale również przy wytężonym wysiłku można skutecznie schudnąć, wyrzeźbić mięśnie, czy nabrać kondycji.

Oferta  działalności GOK  jest ciągle dostosowywana do potrzeb kulturalnych odbiorców. W sezonie letnim nie do zastąpienia są festyny, imprezy okolicznościowe i imprezy plenerowe. Społeczność gminna bierze czynny udział we wszystkich imprezach sportowo-rekreacyjnych. Mają one za zadanie integrację społeczeństwa Gminy Zgorzelec. W ciągu roku organizujemy ok. 60 festynów. Najbardziej spektakularne imprezy kulturalne to: Majówki, Dożynki Gminne, Noc Świętojańska, rokroczne spotkania wigilijne. Imprezy cykliczne to: Gminny Bieg Uliczny oraz Gminny Przegląd Kolęd.

Ośrodek Kultury tworzy również warunki do rozwoju folkloru i rękodzieła ludowego. Częściowo finansowane są zespoły: Błękitne Kamizelki” z Łagowa, Lusatia z Osieka łUŻYCKIEGO, Łużyczanie i Kwiatowianki z Żarskiej Wsi.

Jesteśmy nowoczesną instytucją, która nie tylko umożliwia rozwój umiejętności i pasji, ale jest miejscem spotkań i twórczej samorealizacji. Współpracujemy również z innymi instytucjami kultury, stowarzyszeniami oraz indywidualnymi animatorami życia kulturalnego. Wspieramy organizację autorskich projektów i pomagamy je publicznie prezentować podczas organizowanych przez nas imprez.

Nasza placówka

 

GODZINY OTWARCIA:

PONIEDZIAŁEK - 7:30 - 17:00

WTOREK - CZWARTEK - 7:30 - 15:30

PIĄTEK - 7:30 - 14:00

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny